قلعه میر غلام هاشمی

قلعه میرغلام هاشمی یک از بناهای تاریخی شهرستان دره شهر و بنا شده در اواخر دوره قاجاریه است. براساس سنگ نوشته نصب شده بر دیوار ورودی، این بنا در سال 1303 هجری قمری توسط میرغلام هاشمی، در فاصله هشت کیلومتری شمالغرب دره شهر در روستای هاشم آباد بنا شده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری دره شهر نیوز:

قلعه میرغلام هاشمی به سبک بناهای دوره ساسانی و بصورت چهار ایوانی و با استفاده از مصالح بومی سنگ و ملاط گچ که در زمان احداث بنا در ساخت ابنیه رایج بوده است ساخته شده است، سبک معماری نشان از استفاده این بنا بعنوان کاربری (نظامی-مسکونی) دارد، قلعه میرغلام هاشمی در تاریخ 1379/07/16 به شماره ۲۷۹۴ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. این بنا با توجه به سبک معماری و همچنین مصالح بکار رفته در آن دارای استحکام قابل توجهی است. تعداد 35 اتاق بصورت تو در تو و به هم مرتبط در این قلعه ساخته شده است. مدیریت و مالکیت این قلعه در سال 1376 توسط مرحوم آغاسلطان هاشمی دختر میرغلام هاشمی به میراث فرهنگی استان ایلام واگذار شده است. 

براساس اظهار «عبدالمالک شنبه زاده» مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان ایلام، پروژه تبدیل قلعه میرغلام هاشمی دره شهر به بوم گردی با پیشرفت ۷۰ درصدی و انجام عملیات اجرایی در حال اجرا می باشد./دره شهر نیوز

منبع: خبرگزاری فارس

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =